ROZHOVOR O DĚTSKÉ JÓZE

,,Mami, bolí mě bříško, zacvičíme si zvířátka?”

,,Můžeme, pozdravíme nejdřív sluníčko?” Reaguji. A už se společně s naší tříletou dcerou protahujeme a máváme rukama jako ptáčci na pozdrav slunci.

Načež Adélka napíná jednu ruku podél nohy a druhou nahoru a říká: ,,Já už jsem žirafa mami, mňam mňam, papám listy a ty mi dělají moooc dobře.” A pochoduje a mlaská u toho jako žirafa:)

I tak u nás někdy začíná cvičení dětské jógy. V posledním článku o dětské józe jsem vám slíbila rozhovor s certifikovanou lektorkou jógy. A tak mám velkou radost, že vám dnes mohu představit Mgr. Elišku Škarkovou.

Eliška cvičí jógu jak s dětmi, tak s dospělými. Ale dnes jsme se pobavily právě o józe pro děti, a to zejména předškolní.

Eli, mohla bys říct nejdřív pár slov o sobě, jak jsi se k dětské józe dostala a čím tě nadchla? Jak staré děti vedeš?

S dětskou jógou jsem začala, když byly mému synovi 2 roky. Nejdřív jsme si hráli sami a pak jsem začala docházet do školky a tam už mi bylo jasné, že to bude cesta, která mě baví a začala jsem objevovat a sama sebe překvapovat, jak kreativní umím být.

Po narození dcery jsem začala s dětskou jógou v jejích 9ti měsících i s maminkami a dnes vedu lekce baby jógy až po teenagery.  


Jak jóga učí děti pracovat s pocity?

Myslím si, že samotný koncept dětské jógy, který nenutí, není soutěživý, nesrovnává, neopravuje a nehledá chyby, dává dětem podnět pracovat se svojí osobností a tím i s pocity.

Čím jsou děti starší, tím více vědomě na pole pocitů a emocí společně s nimi vstupujeme a s rostoucím věkem roste i jejich zájem a zvědavost o tuto citlivou síť poznání sebe samých.

K sobě se děti dostávají skrze soustředění, což může být okamžik, kdy se snaží trpělivě stavět strom a nebo delší (pro děti stále minutové) chvíle relaxace třeba v hadrové panence.

Cviků a her s pozorností a soustředěním je v józe spousta.

Na co by se měli rodiče u dětí v předškolním věku zaměřit, když by s nimi chtěli cvičit jógu? (Dýchání, pohyb, hravost, pocity?)

Každý je jiný a každý má jiné potřeby.

Ale pohyb, hravost i zaměření na pocity se může propojit i v jedné jediné hře. Není důvod je oddělovat, naopak.

Obecně u předškoláků (a čerpám i z vlastní zkušenosti, protože mám jednoho doma) bych podpořila sebevědomí, samostatnost, pozornost, schopnost věci dokončit, ale i umění prohrát a nevzdát to.  To všechno se může propojit v jedné lekci jógy.

Co bys doporučila rodičům s dětmi s poruchou pozornosti. Je pro ně dětská jóga vhodná a proč?

Pro takové děti je jóga velkým přínosem a snad i pro jejich rodiče. Cílem je děti natolik zaujmout, že si ani nevšimnou, že s nimi někdo pracuje. Mohou to být třeba sluchové nebo hmatové hry.

Hry či příběhy, které mají napětí a nemůžeme skončit než se dozvíme, jak to bylo. Můžou být zároveň velmi krátké, záleží pak na dítěti a učiteli jak dlouhý příběh zvládnou.

Používáš imaginace, které jsem vytvořila, můžeš mi říct, jak ti pomáhají s dětmi?

Moni, používám a používám je moc ráda. Mám dobrou zkušenost se zahradou a také s bedýnkou, do které schováváme, co nepotřebujeme. Po imaginaci děti rády malují a to pak jen žasnu jaké příběhy se přede mnou objevují.

O pozitivních přínosech se dozvídám až časem od rodičů. Někdy se, ale vše odehraje přímo před mýma očima. O prázdninách jsme měli příměstský tábor s jógou a angličtinou a po angličtině bylo jedné holčičce zle. Stěžovala si, že ji bolí bříško a že na jógu už nepůjde, a že máme volat mamince.

Mamince jsem volala a ta mi řekla, že to budou nervy, to mi stačilo. Lekci jsem začala imaginací a nakonci lekce byla ta stejná holčička rozesmátá a že domů určitě nejde 🙂 Takže POMÁHAJÍ 🙂

Díky moc Eliško za tvůj čas a tvé vhledy.

Milí čtenáři, jakou zkušenost máte vy, cvičíte jógu s dětmi? Pomáhají vám imaginace a jóga zvládat náročnější psychické i fyzické stavy u dítěte?

Zkuste výhody spojení a ovlivňování pocitů skrze fantazii a tělo. Stáhněte si imaginační příběhy s nahrávkami.

Monika Guillemin Weiglová
Jako psycholožka certifikovaná v přístupu Gabora Matého (Compassionate Inquiry) ukazuji cesty k pochopení a přijetí všech svých částí, aby autenticita vedla náš život. Inspiruji v práci s emocemi, tělem, traumatem. Vědomí sebe a blízký kontakt s dítětem v nás považuji za stejně důležitý jako respektující výchovu s našimi dětmi. Jsem autorkou ilustrované knihy dětských imaginací Má kouzelná zahrada a knihy Odemkni své nové Já.

Více o mně se dočtete tady.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.