RITUÁLY, KTERÉ ROZJASNÍ DEN S DĚTMI

Zvoní budík.

„Jupí, ráno!„

Ne, tak to opravdu není moje reakce. Chci zpět do snu, zrovna byl tak zajímavý. Ne, stávkuji a zachumlávám se zpět. Ale ne. Vždyť jsem máma. Usměju se, což mi pomůže naladit se i vnitřně na příjemnou vlnu.

Jemně se přitulím k dětem a hladím jejich tělíčka. Asi jedině tato blízkost a láska nejen ty hory, ale i ranní vstávání přenáší.

„Ady?“ Snažím se něžným hlasem a pohlazením budit tu naši malou téměř čtyřletou vílu a vítám každou část jejího těla hlazením, a vítám tak její tělíčko v novém dni. “Ahoj, Adélčina ruko, dobré ráno, už je tu nový den a uděláme si ho pěkný…“

Myslím, že každé dítě je rádo probouzeno projevem lásky. Takovou cestou, kterou má ono rádo.

Pak spolu budíme Lea, o dva roky mladšího bratříčka. Ale často to bývá i naopak, že malý je už vzhůru a budíme my dva Adélku. I když z jeho strany to nebývá vždycky tak něžné. Často je totiž jeho první otázka na sestřičku: „Ca va?“, což česky znamená všechno ok? Máš se?, otevírá jí silou oční víčka a směje se. :)))

Jaký je váš láskyplný budicí rituál?

Rituály

Rituály jsou velké téma a pro život s dětmi jsou opravdu užitečné, protože jim dodávají jistotu a vědomí vnitřního řádu v životě.

Rituály ulehčují emoční přesun z jedné aktivity na další nebo z jednoho místa na druhé. Je to vlastně taková rutina nabitá významem. Naším osobním, rodinným významem.

Rituály nás spojují nejen s vlastním tělem, ale hlavně s druhými. Ať už jsou to aktivity spojené se vstáváním, s odchodem z domu, rituály rozloučení a vítání nebo rituály před spaním.

To jsou ty denní, o kterých vám chci dnes psát, ale pro děti a celou rodinu jsou úžasné i veškeré sezónní rituály.

Ukotvují nás a pomáhají dětem budovat pevné kořeny. Spojují je s minulostí, vytváří pocit sounáležitosti, spojují nás a učí hodnotám.

Jaký vztah k rituálům a tradicím máte vy? Co pro vás znamenají?

Já osobně je miluju. Vnímám totiž, jak dávají našim životům jistotu a bezpečí. I když to někdy může trvat, než se k některým „prokoušete“ a zavedete je jako součást běžného dne, jako třeba u nás s těmi brzkými ranními láskyplnými.

Ale stojí to za to! Podle mne je ale smyslem rituálů ,,bytí v kontaktu“. Se sebou, svým tělem, myslí, intuicí, s druhými, ale i s minulostí. A tak kladu velký důraz i na kontakt tělesný.

Kontakt a blízkost vyjádřená dotekem

Kontakt je nejen v rodičovství, ale v každém vztahu klíčovým. Být v kontaktu, dotýkat se, objímat se, komunikovat.

Oxytocin je totiž úžasný hormon, který se nám vyplavuje při dotecích a doslova nás zalívá štěstím a naplněním.

Dotek. Tak jednoduchá věc, ale pro někoho tak složitá. Kontakt. Vztah.

Dobré vztahy mají základ v dobrém vztahu k sobě, k vlastnímu tělu a duši. A v tom jako rodiče hrajeme u dětí velkou roli. Dotekem jim můžeme vyjádřit mnohé.

Proto při veškerých rituálech v průběhu dne s dětmi zařazujeme dotek (jen do míry, do jaké je jim příjemný).

Nejen že jsou to nesmírně důležité láskyplné momenty, které vyjadřují vzájemnou lásku, jsou to i momenty, které dětem usnadňují náročné změny, i když jde třeba jen o ranní nebo večerní únavu. 

Tak ale teď už pojďte mrknout na inspiraci, kterou jsem vám v dnešním psaní nachystala.

Jak uvítat den, aby byl takový, jaký si přejete

Náš postelový ranní rituál jsem vám naznačila. Podle mne je nejdůležitější:

  1. Naladit se na hezký den a strávit několik minut s dětmi v posteli jen tak mazlením a něžným přivítáním nového dne.
  2. Chvíli si s dítkem popovídat o tom, co se bude přes den dít.
  3. Povědět si tři pozitivní afirmace na začínající den (afirmace je krátká pozitivní větička vyjadřující, co chci: např. zvládám vše s vnitřním klidem, mám radost z nových zážitků, moje pozornost na dech mi se vším pomáhá).
  4. Ale jako nejzásadnější mi připadá dát dítěti hned po probuzení najevo lásku a jeho důležitost.

Skvělým ranním rituálem je společná snídaně. Nespěchat a v klidu se jako rodina pobavit o tom, na co se těšíte ten den. Všechny aktivity jako hygiena, česání a oblékání se mohou pro menší děti udělat formou hry. Aby je jejich plnění bavilo.

Jestli ještě neznáte kalendář denních a večerních aktivit, moc doporučuji. Snadno si ho s dítkem vyrobíte a oni tak získají pocit samostatnosti a nadšeně vkládají nebo kolíčkují hotové aktivity.

Rituály během dne

Denní rituály si vyberte takové, aby se vám hodily do vašeho programu. Pokud s dětmi trávíte celý den, nechte se inspirovat následnými tipy. Když spíš až večery, klidně přejděte až na ty před spaním.

Společné hraní, plná pozornost

Zkuste si během každého dne zavést rituál, že si s dítkem na 15 min sednete na zem a děláte aktivitu, kterou samo chce, a následujete jeho pravidla. Nehodnoťte, jen pozorujte nebo si s ním hrajte tak, jak vám říká.

Můžete to mít zavedené i tak, že se střídáte a jeden den vybíráte hru vy a druhý den dítě. Je dobré mít nastavený budík na těch 15 min, aby vědělo, že se bude končit (my máme 2 minuty před samotným koncem první budík).

Důležité emoce, které potřebují být odžité, se často vyplaví před koncem nebo s koncem hry. I proto si nechte rezervu po skončení na případné mazlení a povídání.

Hry na emoční odreagování a dovádění

Dalším skvělým rituálem je blbnutí s dětmi. Dejte si každý den alespoň 5–10 min na společné blbnutí. Buďte dětmi společně s nimi. Skákejte, tancujte, hoňte se s nimi, hrajte kontaktní hry k upevnění vašeho vztahu. Ale o tomto rituálu se vám ještě zmíním v těch před spaním.

Líbí se mi, že…

Zkuste si alespoň třikrát denně všimnout toho, co se dětem daří. Co se vám líbí a máte z toho radost. Řekněte jim to. Buďte hlavně upřímní.

Významný psycholog a vědec v oblasti vztahů John Gottman zjistil, že pro rozvoj harmonického vztahu je důležité, aby poměr pozitivních a negativních zpětných vazeb byl 5:1, na jednu situaci, kdy se nepohodnete, by mělo připadat 5 pozitivních zpětných vazeb.

Společné tvoření, jóga, hudba

Tvořivá aktivita, ať už výtvarná, nebo zpívání, hra na hudební nástroje nebo cvičení jógy (dětské, zvířátkové), to je u nás velmi oblíbený rituál na odpoledne. Je důležité, abyste byla sama v klidném rozpoložení, a pokud máte chuť být flexibilní, dejte dětem vybrat , kterou aktivitu mají chuť dělat.

Důležité je dát jim prostor a nabídnout zajímavé podněty. Když děláte výtvarné věci, netlačte je do nějakého výsledku. Spíš jim dejte ten prostor a materiály k tvoření. To dětem velmi pomáhá s emoční regulací, s naladěním se na klid.

Děti, které mají možnost svobodně tvořit, jsou klidnější a také se lépe učí řešit problémy a naladit se na svoje tělo.

Nabídněte různé materiály a nehodnoťte. Zkuste co nejvíce říkat ano. Ptát se, zajímat se.

Ohledně hudby je to podobné. Představte jim hudební nástroje a hrajte, ale nemusíte ve všem hledat strukturu a hodnotit, co je dobře a co špatně. Toho máme v našem vzdělávacím systému dost. Zkuste následovat zájmy dětí. To, co je zajímá, dělejte víc a rozvíjejte to.

Hlavně u předškolních a mladších školních dětí nabízejte hodně aktivit na zapojení všech smyslů. Zapojujte pohyb, dechová cvičení, jógu, ať se učí spojit se svým tělem a emocemi.

Úkoly v domácnosti

A samozřejmě je skvělé, když máte i rituály spojené s denním chodem domácnosti. Aby dítko mělo svůj úkol, zodpovědnost a mohlo pomáhat s běžnými činnostmi. Ale může to být i každý den jiný úkol.

Ať už je to společné vaření, pečení, chystání stolu na jídlo nebo uklízení po jídle. Je fajn mít domácnost zařízenou tak, aby minimálně svoje příbory, talířky a hrníčky měly děti dobře dostupné.

A vzhledem k tomu, že dávám hodně důraz za kontakt, budování vztahů blízkosti, nemohu jinak než doporučit časté objímání a dotyky, které má dítě rádo. Buďte vědomě a pozorností plně spolu.

Společné jídlo

Udělejte si z každého společného jídla rituál, kde má každý možnost sdílet, co zažívá a jak se má. Mluví vždy jen jeden, ostatní počkají, až domluví. Nikdo nemá u stolu telefon a i odložené telefony jsou přepnuté na tichý režim, aby z dálky někomu necinkala upozornění a zprávy.

Mít v klidu společné jídlo s malinkými dětmi je někdy náročné, ale alespoň bez rušivých elementů se občas může lépe zadařit. 🙂

Překvapení

Krásný rituál, který není úplně na každý den, ale potěší malé i velké, je výroba překvapení. Rodiče dětem nebo i děti rodičům připraví maličké překvapení, třeba nakreslí obrázek a v obálce ho vloží pod polštář. Nejde o hmotné dary, ale o vyjádření lásky skrz drobnost.

Tento kosmonautský skafandr byl překvapením na přání 🙂

Šeptání do oušek

A velký úspěch také má, alespoň u nás, šeptání dětem do oušek. Napomáhá to zapojení sluchu a jeho zbystření, takže se děti pěkně zkoncentrují. To už ale spadá trošku do těch uklidňujících večerních aktivit. Ale naše děti milují, když jim každému zvlášť šeptáme do oušek hezká slova.

Je to jiné než běžně a cítí se nejen milovaně, ale i důležitě, a krásně se tím zaměří na tento smysl.

Rituál pro změny během dne

Při jakékoliv změně během dne, ale také při odchodu z domu, nebo při vítání je fajn mít nějaký rituál. Třeba tři hluboké nádechy a výdechy do bříška, nafukujte společně s dítkem imaginární balón před změnou nebo v těžší emoci.

Dalším krásným rituálem, který nezabere čas, je jen tak sezení bez čehokoliv. Takové zastavení se. Vy ani dítko nemáte žádnou knihu, žádný podnět. Můžete se třeba po pěti minutách pobavit o tom, jaké to je, jen tak sedět.

Moc doporučuji do vašich dní zavést i rituály, které vám pomůžou lépe se ukotvit v těle. Hry na trénink pozornosti a zapojení všech smyslů jsou v tom skvělými pomocníky.

Například si vytvořte hry na hádání po hmatu z pytlíčku, který je plný různých předmětů odlišných struktur.

Trénink sluchu: poslouchejte hudbu, kde máte rozeznat jeden nástroj.

Nebo si nasaďte legrační párty brýle a choďte s nimi po bytě, zahradě nebo po venku a říkejte, kdo co s nimi vidí atd.

Ale hlavně nezapomínejte na venkovní rituály. Chodit společně ven nebo nechat děti hrát venku je úžasné nejen pro fyzické tělo.

Skákání, přelézání, točení a veškerý pohyb je důležité pro kognitivní rozvoj dětí, ale podporuje i kreativitu, fantazii a uvolnění emocí.

Rituály před spaním

Vlastní zklidnění

Než začnete s večerními rituály s dětmi, zaměřte se nejdřív chvíli na sebe. Když se zklidníte vy, přenese se váš klid na dítko a ukládání půjde snáz. Ne vždy se mi podaří najít si tu chvilku pro sebe, ale musím říct, že to udělá velký rozdíl.

Začněte o hodinu dřív…

Ideální je začít o hodinu dřív, než chcete, aby dítě bylo v posteli, nebudete muset na nikoho, ani sebe příliš tlačit. Když mají děti rozdělanou nějakou aktivitu, upozorněte je, ať ji dodělají, že za 15 min začnete poklízet a připravovat se na spaní.

Večerní bláznění k vybití energie

Nechte děti, aby se ještě zbavily přebytečné energie ze dne: blbněte s nimi, skákejte, tancujte na nějakou hlasitou hudbu, zpívejte nebo je nechte se honit.

Skvělou hrou na emoční vybití i zharmonizování může být i honěná s tím, že se nakonec necháte chytit a říkáte, jak už nemůžete atd.

Společné řehtání se je úžasným pomocníkem i pro lepší spánek, protože se při něm vylučuje hormon melatonin, který má právě na svědomí regulaci spánku.

Masáže, pizza na bříšku

Rituály v podobě lechtání a dovádění nebo dělání pizzy na bříšku jsem vám už jednou sdílela na sociálních sítích (fb najdete tady). To je u nás moc oblíbená aktivita, tak věřím, že pokud ji ještě nemáte zavedenou, bude mít úspěch i u vás. Jde o dotykovou hru, masáž.

Děláte při ní jakoby pizzu dítěti na bříšku. Různými hmatovými vjemy napodobujete aktivitu jako plácání těsta a pak rozpínání těsta a pokládání jednotlivých ingrediencí, sypání sýru, atd. Poklepáváte, jemně štípete, lechtáte, šimráte apod.

Děti se u toho většinou moc nasmějí. Každý vjem je trošku jiný, ale příjemný a nečekaný. Vše „plácáte“ na bříšku.

Aktivity na zklidnění

Hned po aktivitách na vybití energie nebo takovéto společné řehtací aktivitě volte aktivitu zaměřenou na zklidnění. Nafukujte společně balón do bříška nebo naveďte dítko, ať se soustředí na svůj dech nebo se jednoduše uvolní na zemi jako hadrová panenka. Jiné děti hezky „tají“ do uvolnění jako zmrzlina na sluníčku.

Důležité je uvolnění a klidný dech. Také je dobré večerní zklidňující aktivity dělat na jednom a stejném místě. Ať už je to čtení, relaxace nebo deník vděčnosti.

U nás je teď oblíbené místo toto teepee

Cviky z jógy na zklidnění

Ke zklidnění může dobře posloužit i pár jógových cviků. U nás se občas cvičí tato série:

  • rozloučení se Sluncem (ruce pomalu s nádechem vzpažit a s výdechem jdou opět dolů);
  • hvězdička (ve stoje se malinko rozkročit, chodidla tlačí do země a ruce jdou do rozpažení, dítě je hvězdičkou);
  • měsíček (doslova udělat půlměsíček úklonem ve vzpažení s rukama spojenýma nad hlavou);
  • a jak letí noční ptáček (jedna noha na zemi, předklon, klasická dětská holubička, dítko střídá nohy);
  • do stromu (pozice stromu, stoj na jedné noze a chodidlo druhé nohy opřít nad kotník, případně těsně pod kolínko nebo do úrovně kolínka a se zavřenýma očima sepnout ručky do poděkování před hrudí);
  • pod stromem se v kolíbce houpá miminko. (v lehu na zádech držet kolínka a houpat se na zemi ze strany na stranu);
  • Na závěr miminko neboli pozice dítěte (v kleku na kolínkách sednout na paty a sklonit hlavu před sebe na zem, natáhnout ruce před sebe nebo podél těla).
Hvězdička
Půlměsíc
Pozice dítěte

Plná pozornost na dítě

Před spaním je fajn být s dítětem plně v kontaktu, takže bez telefonů atd. Věnovat mu svoji pozornost a pobavit se o dni, který proběhl. Co se mu líbilo i co bylo těžké.

Můžete si zavést deník vděčnosti, kam si každý den dítě zapíše, za co je rádo, nebo dělat řetěz vděku z malých papírků, jak jsem vám už psala na facebooku a instagramu.

Důležité je být spolu a být v klidu.

Můžete spolu s dítkem ještě před usnutím poslat lásku všem, které má rádo, a vzpomenout tak na blízké lidi. Přidejte představu, že všichni posílají lásku i jemu zpět.

Je to i závěrečný meditační příběh a nahrávka v knize Má kouzelná zahrada. Jestli ji ještě nemáte, mrkněte na ni. Imaginace před spaním děti pěkně uspávají a ladí na vlastní tělo a vnitřní sílu.

Ilustrace v knize Má kouzelná zahrada

Těsně po usnutí dítku šeptejte milá slůvka, přání, poděkování za to, čeho si na něm vážíte, a jak rádi ho máte.

Můžete mluvit podobně jako ráno v pozitivních afirmacích (pozitivní formulace toho, co chcete, aby dítě v životě mělo a zažívalo už v přítomném čase.)

Kontakt…

Buďme s dětmi v kontaktu. Věnujme jim plnou pozornost alespoň několik minut denně. Už malé miminko nebetyčně potřebuje dotek. Je na něm závislé.

A asi víte, že se miminka a děti, které neměly v dětství dosycenou potřebu doteku, cítí v dospělosti stále tak nějak prázdné. Snaží se prázdnotu zahnat cíli, výkonností, různými láskami a aférkami, materiálnem. Ale to všechno je dočasné a ta prázdnota se k nim tak nějak stále vrací.

Děti, které byly frustrované v oblasti doteku a blízkosti, se často naučí být samostatné. Vystačit si samy, zvládnout věci samy, často převezmou velení a velí pak celý život, je to taková kompenzace za blízkost. Stále totiž touží po blízkosti a po uznání a chtějí si ji jakoby zasloužit.

Proto jsou tito lidé často velmi zaměření na výkon a jsou i reálně výkonní. Jen to potom taky odnáší různými zdravotními problémy. Nedostatek oxytocinu může způsobit například vysoký tlak a problémy se srdcem.

Zkusme děti vychovávat v lásce. V prvé řadě v lásce k sobě. K sebehodnotě založené na tom, jak my s nimi mluvíme a jak se k nim my jako rodiče chováme. Protože i když si spoustu věcí nebudou pamatovat, jejich emoční paměť si to zapisuje a má to na ně vliv.

I když jako rodiče nikdy dokonalí nebudeme, tak se hlavně taky naučme mít rády a rádi i s tím, že jsme někdy nedokonalí. Protože to je přesně to, co děti potřebují vidět. Je normální být nedokonalý a dělat chyby a z těch se učit.

Jaké rituály praktikujete s dětmi vy?


Monika Guillemin Weiglová
Jako psycholožka certifikovaná v přístupu Gabora Matého (Compassionate Inquiry) ukazuji cesty k pochopení a přijetí všech svých částí, aby autenticita vedla náš život. Inspiruji v práci s emocemi, tělem, traumatem. Vědomí sebe a blízký kontakt s dítětem v nás považuji za stejně důležitý jako respektující výchovu s našimi dětmi. Jsem autorkou ilustrované knihy dětských imaginací Má kouzelná zahrada a knihy Odemkni své nové Já.

Více o mně se dočtete tady.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.