MAMI, NAJDEME TEN KLID?

Mami já se bojím! (uprostřed noci)

Já: Čeho se Ady bojíš?

Jsou tady nějaké mušky a otravují mne.

Já: Aha. A můžeme společně dýchat do bříška? Dám ti tam ruku a budeš tam nadechovat ten velký balón, jo? Zkusíme, jestli to pomůže?

Tak jo.

Potom si představujeme, jak se mušky chytají na takové mucholapkové obláčky a s každým dlouhým výdechem foukáme do dalšího a dalšího z těchto obláčků. Až jsou všechny pryč.

Na závěr si ještě povídáme k usnutí duhovou relaxaci. Při té si společně představujeme, jak Adélku houpu v peříčkové houpačce v jednotlivých barvách duhy a obě se noříme zpět do snů.

Toto jsou chvíle, kdy jsem moc ráda, že už i s tříletou dcerou začínáme využívat představivosti a práci s obrazy a relaxací.

Je to vlastně taková ukázka toho, jak vést děti ke zjištění, že nejsme obětí toho, co se nám v životě děje.

Jsme strůjci vlastního života. Můžeme pracovat s tím, jak na situace reagujeme, co cítíme, co s nimi uděláme.

Proč a jak s dětmi relaxovat?

Děti v dnešním světě mají nespočet vnějších podnětů, koníčků, celkem je na ně naloženo hodně nároků. A hlavně proto si myslím, že je osvěžující ukazovat jim cestu do jejich vnitřního světa.

My se v dospělosti pracně učíme sami se sebou zacházet, abychom se měli rádi takoví, jací jsme. Hledáme sebedůvěru a vnitřní klid, ze kterého všechno důležité vyvěrá. Víme, že představou splnění cíle to vše začíná.

Děti mají ke světu představ ještě velmi blízko a my je můžeme podpořit v tom, aby na své vnitřní poklady nezapomněly. Naopak, aby si je už od dětství uměly s láskou opečovávat a měly zdravou sebedůvěru.

V čem relaxování a imaginace dětem pomůžou?

Děti, které se naučí ladit se na své pocity a tělo, budou umět lépe odhadnout své možnosti. Tím, že budou pozornější k sobě, postaví se i k náročnějším situacím v životě se zdravým sebevědomím. Budou znát své hranice.

Konkrétní zisky či bonusy do života pro dítě z relaxací budou následující:

 • Naučí se zklidnit a uvolnit.
 • Získá nástroj, jak pracovat s překážkami.
 • Bude pozornější samo k sobě a vnitřnímu světu.
 • Zvýší se u něj všímavost k vlastním emocím.
 • Naučí se vnímat své potřeby, ale i potřeby druhých, navíc si uvědomí vlastní přesah.
 • V neposlední řadě snadněji naváže harmonické vztahy s lidmi.

Tipy, jak s dětmi začít s rozvíjením řízených představ

Jako snad vše u dětí, je dobré i relaxace jim představit formou hry. Můžete třeba říci, že se naučíte odpočívat s nějakým jeho /jejím oblíbeným pohádkovým hrdinou. Pozvete jej do vašeho světa uvolňování a začleníte jej.

Ale i obecně je fajn si nejdřív o relaxacích s dítětem popovídat. Ptát se jej třeba na to, čím a jak vlastně odpočívá? Jaký vnímá rozdíl mezi prací a odpočinkem a proč je důležité odpočívat. Ale také proč je třeba dobré se umět soustředit.

Úplně nejlepší je, když my sami dokážeme relaxovat, protože příklady táhnou a dítě se rádo pak přidává. Je dobré z odpočinkové chvilky udělat hru.

VYTVOŘTE Z ODPOČÍVÁNÍ RITUÁL

Najděte ve vašem denním programu časová "okénka", která můžete věnovat odpočívání. Může to být jednoduše čas těsně před spaním nebo po obědě. Je fajn dítku vytvořit i speciální místo, kde bude relaxovat. Děti baví i speciální pomůcky, které na tento čas určíte. Třeba to může být malinký polštářek a přikrývka, vonný olejíček, mini polštářek přes oči. Nápomocný může být i nějaký zvoneček, který odpočinek uvede a pak zakončí.

Pro děti je skvělá pravidelnost. Uklidňuje je, když vědí, co po čem následuje. Tak je i fajn vytvořit s nimi nějaký plán denních aktivit, na kterém se mohou spolupodílet.

A v něm už si udělat prostor pro „hraní si s představami“- pro relaxaci

JAK DÍTĚ UVOLNIT HROU

NÁVOD NA RELAXACI

Relaxovat můžete začít tak, že si dítě na sebe vezme nějaké pohodlné oblečení a půjdete si společně odpočinout na nějaké příjemné místo, kde nebudete příliš rušeni vnějšími zvuky, vypnete telefony a pomůžete dítěti se uvolnit.

Začněte tím, že si dítě položí ruku na bříško nebo si tam dá nějakého svého oblíbeného plyšáka a nadechuje do bříška, jakoby se tam nafukoval balón a při každém nádechu dítě pozoruje, jak se ruka nebo plyšák zvedá.

Výdech, vyfouknutí balónu je ideálně dvakrát delší než nádech. Pak necháte dítě dýchat jen tak a všímat si jednotlivých „mezer“ mezi nádechem a výdechem.

Požádejte dítě, ať si postupně zkusí co nejvíce propnout všechny končetiny. Můžete začít od pravé nohy. Dítě maximálně napíná danou část těla. A poté úplně uvolní, jak  kdyby se stával/a hadrovou panenkou. 

Obecně je fajn, když si spojíte nějakou větu s nádechem a jinou s výdechem, aby mu tyto „mantry“ potom byly k dispozici v jakékoliv stresové situaci (například nadechuji sílu, vydechuji napětí/ nadechuji radost a zdraví, vydechuji zlost a trápení atd.)

PÁR UKÁZEK, JAK SI S PŘEDSTAVAMI ZAČÍT HRÁT

První kratinkou hru s představami můžete dítě naučit používat kdykoliv se bojí něčeho nového

CO DĚLAT SE STRACHEM Z NOVÉHO

Toto rychlé cvičení se dá použít kdykoliv má dítě strach z něčeho neznámého. A funguje výborně třeba po ránu, když se ten den chystá něco z čeho je dítě nervózní, Bojí se, že něco nezvládne.

Začněte opět uvolněním a třemi nádechy a výdechy do bříška. Pak dítě poproste ať si zavře oči a představí si někoho, koho má rádo, jak ho povzbuzuje.

Ať samo k sobě mluví stejně, jak by k němu v této situaci dotyčná osoba mluvila.

Ať si představí, co by poradil/a on/a svému kamarádovi v takové situaci, kdy potřebuje pomoci. Instruujte: „Použij stejná slova, jaká bys ty řekl/a.

Nakonec si otevři pomalu oči a usměj se na sebe- jsi skvělá/ý přesně taková/ý jaká/ý jsi‘!

Také můžete dítěti říci, že kdykoliv si chce samo pomoci, ať si mění negativní slova v mysli za pozitivní. Tuto hru vyslovování myšlenek a opravování jich na pozitivní můžete hrát i spolu s dítětem. 

KDE JE TVÁ OÁZA KLIDU?

Vytvoření útočiště, bezpečného místa v mysli je jedna z nejužitečnějších věcí. V mých imaginacích pro děti je tímto místem zahrada. Je to místo, kde dítě najde vše, co potřebuje. Jako paralelu ke svému vnitřnímu světu. Tady vám dávám návod, jak jej s dítětem můžete najít.

Pohodlně si lehni a opět nadechuj do bříška a uvolni tělo do hadrové panenky.

Teď si představ, že jsi na nějakém místě, které je jen tvoje a kde se cítíš úplně bezpečně a štastně. Nadechni všechny vůně tam, zaposlouchej se do zvuků, rozhlédni se okolo, co všechno můžeš vidět.

Podívej se na sebe, co máš oblečeného, co můžeš nahmatat okolo, případně ochutnat.

Představ si, jak tam děláš, co máš rád/a, hraješ si. Můžeš třeba vyvádět něco srandovního, létat s ptáky, hopsat se zajíci, dávat si závody s veverkami a skákat po stromech. Zkrátka cokoliv se ti zlíbí a cokoliv se ti chce.

A teď na tomto svém místě zkus najít nějaký vzkaz nebo dárek pro sebe. Kde je ukrytý? Co to je? Je opravdu jen pro tebe.

(nechte dítěti chvíli času si jednotlivé představy prožít)

Teď se se svým místem a všemi svými kamarády tam rozluč. Víš, že se tam za nimi kdykoliv můžeš vrátit.

Přesuň už pozornost zpět do svého těla, propni všechny končetiny, otevři si oči a rozhlédni se po místnosti, ve které odpočíváš.

Toto je tvé místo, oáza klidu, do které můžeš kdykoliv vstoupit. Zkus si ji namalovat nebo si namaluj cokoliv z toho, co tě tam bavilo. Je to místo, kam se můžeš v představě vrátit, kdykoliv potřebuješ dočerpat síly a odpočinout si.

Představila jsem vám alespoň základy práce s relaxací a s představami u dětí. Je to opravdu mocná metoda, která dává nový rozměr do našich životů. Učí děti zacházet se sebou a nás vracet k sobě samým, hledat své ztracené/potlačené části.

Pokud vás to zaujalo, můžete dítěti koupit mé imaginační nahrávky i s texty a začít spolu tímto způsobem trávit čas. Věřím, že je to čas, který si spolu nejen v daný moment užijete, ale i později oba oceníte jeho přínosy.

Ilustrovanou knihu s imaginacemi pro děti a více info o ní najdete TADY

Monika Guillemin Weiglová
Jako psycholožka certifikovaná v přístupu Gabora Matého (Compassionate Inquiry) ukazuji cesty k pochopení a přijetí všech svých částí, aby autenticita vedla náš život. Inspiruji v práci s emocemi, tělem, traumatem. Vědomí sebe a blízký kontakt s dítětem v nás považuji za stejně důležitý jako respektující výchovu s našimi dětmi. Jsem autorkou ilustrované knihy dětských imaginací Má kouzelná zahrada a knihy Odemkni své nové Já.

Více o mně se dočtete tady.

Komentáře
 1. lena napsal:

  Dekuji za tento článek. Ja jsem se imaginacemi zbavila fyzického stresu (stažené břicho), i poruch spánku. Je to opravdu zázračná metoda. Ale nějak mě nenapadlo předat to svým dětem…jdu na to 🙂

  • Monika Guillemin Weiglová napsal:

   Leno, to mám radost, že vám imaginace tak pomohly a těším se, že vyzkoušíte i s dětmi. Určitě se jim bude líbit takový společný čas, když i vy sama už ráda s představami pracujete. Pěkné chvíle přeji❤️

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.