KDYŽ DÍTĚ O SOBĚ POCHYBUJE- JAK NA NÍZKÉ SEBEVĚDOMÍ

Navazující 2.díl relaxačních cvičení s vizualizací pro děti

Jednoduché imaginační cvičení pro děti s nízkou sebedůvěrou

Podporujete své dítko ve všem, co dělá, snažíte se chválit a nechat jej/ji zkoušet spoustu věcí a objevovat svět. Ale co to? Jednoho dne si vám stěžuje, že “to” neumí, že je nešika či jinak jej či ji trápí vlastní “nemožnost”. Necítí se dobře a pravděpodobně se srovnává díky třeba i nevědomému vyzdvihování někoho jiného. Pochybuje o sobě. Necítí se “v sobě” tak úplně dobře.

V takovém případě mám pro vás jeden tip, ve kterém navážeme na minulou vizualizaci, kterou jste společně s dítkem vyzkoušeli (viz v minulém článku podpora vnitřního života u dětí).

obrazek web lavice deti

Začněte nejdříve povídáním s dítětem o tom, jak vám říkalo, že nemá ze sebe dobrý pocit, nebo si jinak jindy stěžovalo (z čehož vy jste vyvodili, že má o sobě nízké mínění). A zeptejte se, zda je možné, že toto dřívější prohlášení o sobě je také jen myšlenkou. Ujistěte dítě, že není nic, co by s ním bylo špatně. Že to jsou pouze myšlenky, které má o sobě. A protože je schopné ovládat své myšlenky (jak si vyzkoušelo v minulém cvičení), může nyní myšlenky o sobě změnit.

Požádejte poté dítě, ať opět zavře oči a uvolní se, aby mohla začít druhá část vizualizace.

Vy: “Představ si nyní, že máš jednu velkou krabici.” (pauza).

“Tak a teď do ní dávej postupně vše, co chceš”… (upozorněte dítě, že vše si také může vzít kdykoliv zpět).

“Představ si, jak do krabice umísťuješ všechny své obavy” (chvíli počkejte)

“Vlož tam i všechny své vzpomínky”

“Nyní tam dej své jméno”

“A teď vše, co musíš udělat”

“Nyní, když jsi tam všechno takto umístil(a), zkus vnímat, jak se cítíš, jak ti je. Někteří lidé se cítí, že je v nich klid, pokoj, ticho….”

“Zeptej se sebe: Je něco, co v krabici ještě z mého života chybí?““ Je tu ještě něco, čeho se bojím?“

obrazek web drak deti

Zeptejte se dítěte, jestli takto může ještě další půl minutu vydržet. Pokud odpoví ano, řekněte, že může tento nynější pocit vychutnávat ještě jak dlouho chce. Může si jednoduše užívat tohoto vnitřního pokoje.

Můžete se také ptát např: „Možná, že teď zažíváš pocit klidu, ticha, možná to cítíš ve svém srdci?“ (pobídněte dítě, ať pokyne hlavou, zda ano či ne).

Pokud odpoví ano, pokračujte slovy: „Zjistil(a) jsi předtím, že nejsi svými myšlenkami. Tento klid a ticho, co teď cítíš je blíž pravdě o tobě než jakékoliv myšlenky. Budu rád(a), když si ještě chvíli užiješ těchto pocitů. Zkus se jen ponořit do tohoto pocitu a na nic nemyslet, nic nedělat.”

Pokud dítěti nejde se dostat do tohoto prožitku, řekněte mu, že to je v pořádku, a že to můžete společně vyzkoušet zase později. Že se vůbec nic neděje.

Tato cvičení jsou pro děti obecně velmi dobrá na uvědomění „kdo jsem“.

Myslím, že jsou výborná ke zklidnění a vyčištění mysli a napojení se na svůj střed. Proto si z nich můžete klidně udělat i takové malé “uklízecí” rituály. To už je samozřejmě jen na vás. Pokud chcete vyzkoušet jednu z mých nahrávek imaginací pro děti z ilustrované knihy Má kouzelná zahrada můžete tu: imaginace pro děti zdarma.

Přeji vám krásné společné chvíle a hlavně radost ze života a sebe samotných!

Monika Guillemin Weiglová
Jako psycholožka certifikovaná v přístupu Gabora Matého (Compassionate Inquiry) ukazuji cesty k pochopení a přijetí všech svých částí, aby autenticita vedla náš život. Inspiruji v práci s emocemi, tělem, traumatem. Vědomí sebe a blízký kontakt s dítětem v nás považuji za stejně důležitý jako respektující výchovu s našimi dětmi. Jsem autorkou ilustrované knihy dětských imaginací Má kouzelná zahrada a knihy Odemkni své nové Já.

Více o mně se dočtete tady.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.