JAK NAJÍT SVÉ ŽIVOTNÍ POSLÁNÍ

Co je vaším životním posláním? Co je to, co vám přináší radost a dává smysl?

Hledání vlastního smyslu v životě, to je velké téma.

Někdy je centrem našeho hledání to “pravé” partnerství, po druhé tápání v pracovní sféře nebo nalézání vlastních kořenů.

Pocítili jste někdy v životě takovou neurčitou nenaplněnost? Ač si třeba žijete celkem spokojeně, přesto pocity rozladěnosti a nesmyslnosti na vás občas vykouknou? To se děje v určité míře každému z nás a tyto pocity se docela dobře mohou stát našimi průvodci k sobě a podstatě.

Často, když se dostanete pod povrch té rozmrzelosti, můžete objevit témata spojená s vaším životním posláním a otázky, kam byste měli směřovat.

Už tím, že zjistíte o čem ta rozlada je, se vám hodně uleví. Ale to je teprve začátek dobrodružné cesty sebeobjevování, na kterou se potom můžete (ideálně na začátku s nějakým odborným průvodcem jako psychoterapeutem apod.) vydat. Cesta za objevením svých vášní, darů, které chcete rozvíjet a se světem sdílet.

Pojďme teď společně otevřít téma hlubšího poznávání se, nacházení své vášně a objevování životního poslání.

Kdo jsem “já”?

Na začátku takové cesty je jako startovací bod fajn si říct, “kdo jsem”? “Kdo jsem nyní?”

Co jsou moje záliby, talenty, které chci rozvíjet a otisknout tyto své části sebe do vnějšího světa?

Bertrand Raguet

Práce, která nás baví a zároveň živí a je naší vášní je ideální kombinace. Ale víte, co je vaší vášní?  Máte chuť zjistit, jak na to?

Hledání vlastní vášně

“Nestarejte se o to, co svět potřebuje. Ptejte se, co vás probouzí k životu, a začněte to dělat. Protože svět potřebuje více lidí, kteří se probrali k opravdovému životu.“ – Howard Thurman

Jaká činnost vás tak naplňuje, že jí dokážete být pohlceni i hodiny a zapomenout na plynutí času? Co vám jde tak nějak samo? Myslím, že toto jsou jednoznačné otázky ohledně zjištění vášně.

Často je ale cesta k vášni spletitější. Je to otázka nejen jejího odhalení, ale i toho, abyste se potom této činnosti věnovali. Protože, i když je to třeba vaše vášeň, činnost, která vám jde takřka sama od sebe, mohou jiní díky praktikování toho být už dál než vy.

 

Pak můžete mít pocit, který moji klienti často uvádějí: “Ale vždyť ostatní jsou v tomto mnohem lepší, proč bych se vlastně zrovna tomuto měl/a věnovat a rozvíjet?”

Někdy je třeba najít kombinaci svých silných stránek, abyste uviděli svoji jedinečnost a odhalili právě tu svoji naplňující vášeň.

Test na zjištění vášně

Pokud máte chuť zabývat se víc dopodrobna zjištěním své vášně, zkuste si zodpovědět 10 otázek v následujícím testu. Díky svým odpovědím můžete zjistit, v čem je právě pro vás dobré se rozvíjet, abyste dosáhli spokojenějšího života.

1. CO RÁDI DĚLÁTE?

Co je váš koníček? Jaké jsou vaše silné stránky, co vám jde? U jaké činnosti přestáváte vnímat čas? Vzpomenete si, co takového jste dělali naposledy? Kdy to bylo?

2.CO O VÁS ŘÍKAJÍ DRUZÍ?

Co o vás říkají druzí, v čem že jste dobří? S jakou problematikou se na vás často obracejí?

3. JAKÉ KNIHY MÁTE RÁDI?

Jaké knihy rádi čtete, co vydržíte číst hodiny? O jakou tématiku se jedná?

4. CO BY BYLO, KDYBYSTE NEMUSELI VYDĚLÁVAT?

Kdyby neexistovaly peníze, co byste nejraději dělali?

5. CO JSTE CHTĚLI DĚLAT, KDYŽ JSTE BYLI MALÍ?

Co jste milovali jako děti? O čem jste snili, že budete dělat? Jaká činnost vás dokázala zaujmout třeba na několik hodin? Dokážete si ještě vzpomenout? Jakou hru jste hráli nejradši, jaké dovednosti k ní byly potřeba? Zkuste si sepsat pár takových vzpomínek a v průběhu dalších dnů seznam doplňovat.

6.KTERÝ PŘEDMĚT VE ŠKOLE VÁS BAVIL?

Když si vzpomenete na svá školní léta, který předmět vás bavil? Co vám šlo lépe než ostatním a nevyžadovalo od vás ani moc přípravy?

7. O ČEM BYSTE DRUHÝM RÁDI ŘEKLI?

Vzhledem ke svým zkušenostem v životě si zkuste představit: Kdyby vás teď někdo požádal, že byste měli jít vyučovat na školu, v jakém předmětu si to dovedete představit? O jaké oblasti toho víte dost, případně byste rádi o tom druhým řekli?

8. CO BYSTE ŠLI STUDOVAT, KDYBYSTE SE ROZHODOVALI NYNÍ?

Kdybyste mohli jít nyní studovat znovu, jaký obor byste si vybrali?

9. KDO JE VÁŠ VZOR?

Koho obdivujete, kdo je pro vás ideál a proč?”

10. JAK BYSTE SAMI SEBE POPSALI?

Kdo jste, čeho hlavně chcete v životě dosáhnout?

A ještě jedna praktika

Výborným cvičením, které přináší poznání je také následující:

Vyhraďte si alespoň hodinku naprostého klidu pro sebe, vezměte si tužku a papír a zkuste se sami sebe zeptat:

“Jaká je moje opravdová vášeň, co mne dělá šťastným/šťastnou?”

a nechte do své mysli volně přicházet odpovědi. Piště si je, bez svého vnitřního “cenzora”, kritického hlasu, který se ve vás může ozývat a napovídat, že to je nesmysl atd. Pište úplně vše.

obr psani ziv posl

Tam, kde se to dotýká vaší podstaty, pocítíte silné emoce nebo jasné signály těla. Ale to může “vyplout” na povrch ve formě nápadu třeba až po hodině sezení u tohoto cvičení. Vždy záleží, jak silné obrany a vystavěné představy o sobě máte.

Tam, kde jste emočně reagovali, tak to jsou ty nejvíce důležité odpovědi pro vás.

Je něco společného pro odpovědi, které s vámi nejvíce rezonovaly? Jsou si něčím podobné? Jaké je tam tzv. propojovací “vlákno”?

Abychom byli v něčem vášniví, potřebujeme se cítit jedineční. Zkuste si také zkombinovat své různé odpovědi do něčeho smysluplného. Z toho vám může nakonec vyjít vaše “jedinečná” vášeň. Kdyby vám kombinace toho, co vás dělá šťastnými přinesla pocit úspěchu, je to právě to, co hledáte.

Monika Guillemin Weiglová
Jako psycholožka certifikovaná v přístupu Gabora Matého (Compassionate Inquiry) ukazuji cesty k pochopení a přijetí všech svých částí, aby autenticita vedla náš život. Inspiruji v práci s emocemi, tělem, traumatem. Vědomí sebe a blízký kontakt s dítětem v nás považuji za stejně důležitý jako respektující výchovu s našimi dětmi. Jsem autorkou ilustrované knihy dětských imaginací Má kouzelná zahrada a knihy Odemkni své nové Já.

Více o mně se dočtete tady.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.