PODPORA VNITŘNÍHO ŽIVOTA U DĚTÍ POMOCÍ RELAXACÍ A IMAGINACÍ

Jak učit děti řídit svůj život, zdraví a životní štěstí již od mala

“Honem, pospěš si, nestíháme! Tak šup šup, obleč se a musíme utíkat. Co se děje? To snad není možné, zrovna teď..”

Stresové situace v životě nás a dětí nejsou už vůbec výjimečné. Jak se zrychluje doba a my jsme pod větším napětím, dopadá to stejně tak na děti. My sami na sebe často nabíráme nemálo úkolů a někdy si ani nevšimneme, že to samé děláme dětem.

Chceme, aby měly “dobrý základ” do života. A tak v dobré víře se je snažíme všemožně rozvíjet, zapisovat do mnoha kroužků a dělat pro ně to nejlepší. Jenže..

Ono to je často na ně moc. Začnou se v tom leckdy ztrácet, zaměří se více na vnější svět, svět hodnocení a porovnávání s ostatními. Není čas být “plně v sobě”, hrát si jen tak, odpočívat, nudit se.

obrazek web maly princ

Ale máme jednu skvělou možnost. Začít s nimi trávit více našeho času a společně se učit rozvíjet uvolnění a koncentraci. Ukázat jim, že klíč ke svému životu nosí v sobě a naučit je plně využívat svých vnitřních sil.

Můžeme jim pomoci v rozvíjení všímavosti, zklidnění, rozvoji fantazií a podpořit je v odemknutí vnitřních sil.

Aby poté lépe zvládaly stresové situace a celý svůj život i v dospělosti.

Říkáte si v čem konkrétně může být relaxace a imaginace pro děti dobrá? Tak například:

– ROZVÍJÍ PŘEDSTAVIVOST

– UČÍ DĚTI REFLEXI

– UČÍ JE VNÍMÁNÍ SEBE A NALADĚNÍ SE NA KLID

– PODPORUJE TVOŘIVOST A FANTAZII

– NAVOZUJE DOBRÝ POCIT A PODPORUJE SEBEVĚDOMÍ

Díky relaxacím a imaginacím se děti učí vnímat celým tělem, nejen hlavou. (Pokud byste rádi vyzkoušeli jednu z mých nahrávek imaginací pro děti zdarma, můžete si ji stáhnout tady- Imaginace pro děti zdarma ).

V dnešní době elektroniky a více stresového stylu života (tlak na velký rozvoj dětí, mnoho povinností do školy a mnoho kroužků, přístup k internetu a hrám) vyvolává často u dětí roztěkannost, nekoncentrovanost, stres.

Navíc u hodně dětí díky tomuto faktu je zkrácená či vůbec už ani neproběhne tzv.magická fáze vývoje myšlení (to je, když se děti cítí jako hrdinové, všehoschopní, věří, že určitým způsobem svého chování ovlivňují svět okolo sebe).

Proto je dobré rozvíjet jejich fantazii, podporovat magické myšlení. Ve svém fantazijním světě se děti stávají všemocnými a právě tento prožitek je pro ně nesmírně důležitý.

A jaké jsou konkrétní příklady, co s nimi můžete začít společně dělat?

obrazek web zena hledici abstrakt

KONKRÉTNÍ TIPY K ROZVOJI

Mezi cvičení, která můžete dělat „jen tak“ s dětmi patří například pozorování mraků.  V rámci této hry se jich ptáte, jaké tvary či zvířátka v nich vidí a co ta zvířátka prožívají, cítí atd. U tohoto sdílení je důležité zůstat jen posluchačem a nehodnotit, nijak do fantazií nezasahovat.

Chcete naučit děti kontrolovat své myšlenky?

Nabízím vám tu pár jednoduchých vizualizačních cvičení, které můžete s dětmi vyzkoušet

               1)    NA ZTIŠENÍ MYSLI A NALADĚNÍ SE NA TĚLO A DECH

  • Požádejte díte, ať se na chvíli pohodlně usadí, zavře oči a úplně uvolní. Třeba jako hadrová panenka.
  • Nyní dítě veďte k soustředění na svůj dech, ať  „jen tak“, uvolněně dýchá. Chvíli počkejte.
  • Pokračujte tím ať se zaposlouchá do svého dechu, soustředí a následuje každý nádech a výdech (opět chvíli vyčkejte).
  • Pokračujte slovy: „možná, jak se soustředíš na svůj dech, objevují se ti i nějaké myšlenky, nápady. To je v pořádku. Jestliže tvá mysl je takto neposedná, jednoduše převeď pozornost zpět na svůj dech. Nijak se nehodnoť, nekritizuj.“ (Vyčkejte zase pár sekund)
  • Nyní si jen užívej, jaké to je, jak se dech dostává do celého tvého těla a opět odchází. Jaký to je pocit? Všímej si, jak se cítíš víc uvolněně. (Pár minut vyčkejte)
obrazek web slunce abstrakt

Nyní můžete plynule pokračovat jednoduchou vizualizací:

              2)    VIZUALIZACE

  • Teď si představ západ slunce. Krásný západ. Vnímej ten obraz zapadajícího slunce do nejmenších detailů. (Pár sekund opět vydržte.)
  • Představ si černou kočku, tak skutečnou jak jen můžeš.
  • Dotkni se jí nebo ji pohlaď. Jaký to je pocit? (Můžete dítěti říct, že to nemusí říkat nahlas vám, stačí to procítit.)
  • Teď si zkus představit psa, může to být i tvůj plyšový pes, jestli chceš. Představ si ho, jako by byl skutečný, do všech detailů.
  • Ten pes štěká, slyšíš ten zvuk jeho štěkotu? (Opět vyčkejte pár sekund.)
  • Představ si své nejoblíbenější jídlo. Představ si ho ve své mysli tak skutečné, jak jen to jde. (Počkejte cca 15 sekund.)
  • Teď ochutnej toto své jídlo, užívej si té chuti.
  • Počkejte 5 sekund a poproste dítě ať poté otevře oči.

A nastal čas, abyste společně sdíleli, jaké to pro dítě bylo.

Můžete tato cvičení shrnout tím, že nejdříve ve své mysli si dokázal(a) představit západ slunce, poté kočku a mohl(a) ji cítit, jaká je na dotek. Dokázal(a) přepínat z jedné představy na druhou. A nejen si je představit, ale i cítit, dotýkat se, ochutnávat jídlo. Vyzdvihněte fakt, že toto dokazuje, že je samo schopné ovládat své myšlenky. Můžete se jej zeptat: „Kdybys nemohl(a) ovládat své myšlenky, dokázal(a) bys udělat takovéto cvičení?“

A zmiňte se dětem i o tom, že nejen, že dokázaly ovládat své myšlenky, ale byly hlavně schopné je samy vytvářet! Protože, jak jinak by byly schopné si představit ten západ slunce?

Na závěr si s nimi popovídejte o tom, že ony přece nejsou ani tím západem, ani kočkou, ani psem či nejoblíbenějším jídlem. Zdůrazněte, že oni nejsou svými myšlenkami. Že tyto jejich myšlenky jsou pouze součástí jejich mysli.

obrazek web dve pulky
JAK DÁLE NALOŽIT SE SVÝMI MYŠLENKAMI

Můžete jim i navrhnout, že když se ji/mu objeví nějaká myšlenka, nápad, může si ji ukládat do pomyslného šuplíku, který pak zavře a nechá v nějaké místnosti, kam se může vrátit.

Další možností je, že ji pošle například po obláčku pryč.

Takto si může zkoušet se svými představami a myšlenkami hrát. Můžete si z toho například udělat společnou hru před spaním ke zklidnění, kdy všechny myšlenky a nápady děti ukládají do nějakého šuplíku, odkud si je mohou zase jiný den vyzvednout.

Kreativitě v představivosti se meze nekladou a určitě společně přijdete na spoustu zábavných her, co se s myšlenkama dá dělat. Důležité je, aby vás to bavilo, abyste vnímali, že je dítě uvolněnější a že ví, že se kdykoliv může naladit na svůj vnitřní svět a být spokojené.

V další části vám představím vizualizační metodu jako pomůcku s nízkým sebevědomím dítka (k článku tudy)

Zatím vám přeji spoustu hravých a klidných společných chvil!

Imaginační příběhy jsem sepsala a nahrála v podobě MP3 do knihy Má kouzelná zahrada.

Monika Guillemin Weiglová
Jako psycholožka certifikovaná v přístupu Gabora Matého (Compassionate Inquiry) ukazuji cesty k pochopení a přijetí všech svých částí, aby autenticita vedla náš život. Inspiruji v práci s emocemi, tělem, traumatem. Vědomí sebe a blízký kontakt s dítětem v nás považuji za stejně důležitý jako respektující výchovu s našimi dětmi. Jsem autorkou ilustrované knihy dětských imaginací Má kouzelná zahrada a knihy Odemkni své nové Já.

Více o mně se dočtete tady.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.